#02 Vychodzňare

8. srpna 2016 v 2:58 | Yedko |  Ukrajina 2016

Do Košic mi to jede z Českého Těšína až v 1:53 a tak mám více než dvě hodiny na přestup. Zrušení hracích automatů zapříčinilo, že všechny ultimátní supr pajzly kolem nádraží byly zrušeny. A já měl fakt žízeň... Po půlhodinovém bloudění konečně nacházím otevřenou putyku s jediným klasickým čepem Radegast 12°. Takových klasických českých zakouřených hospod už se moc nevidí. Nějak si nedokážu představit, jak tyhle hospody skončí po další ráně svobodnému podnikání - plánovaném zákazu kouření... Ano, to je to slovo! Skončí.
Po 3ks je čas přesunout se zpět na nádraží. Ten žlutý parchant má pouhé čtvrt hodinové zpoždění, takže panuje spokojenost. Do Košic se dostávám asi v sedm ráno. Původně jsem si řekl, že se vyspím ve vlaku, to ovšem nebyl úplně nejlepší nápad a celé košické dobrodružství tak trávím v unuděném polospánku. Ještě před tímto výletem kontaktuji DUŠANA, jestli by mi před přesunem na Ukrajinu nedělal v Košicích společnost a nedal si se mnou pár vyhlášených slovenských piv. Ten souhlasí, ovšem sedmá hodina ráno je pro něj stejně jako mě za normálních okolností půlnoc a tak se domlouváme až na poledne a do té doby si alespoň prohlédnu krásy tohoto východoslovenského města. Uschovám si tedy batožinu a mířím do centra.

Košice
Košice – znakKošice jsou druhé největší město Slovenska a přirozená metropole Východního Slovenska. Žije tu okolo čtvrt milionů obyvatel, z nichž část tvoří početná maďarská a romská menšina. Dále například Rusíni. Město je kulturním centrem Slovenska. Sídlí zde Státní divadlo Košice, Státní filharmonie Košice, Technické a Východoslovenské muzeum, či Státní vědecká knihovna. Mezi nejznámější pamětihodnosti města se řadí symbol města největší kostel Slovenska a nejvýchodnější gotická katedrála v Evropě Katedrála svaté Alžběty. Dále kaple sv. Michala, Urbanova věž, Levočský dům, Mariánský spoup a hlavně slavné romské sídliště Luník IX., které mi bohužel nebylo dopřáno navštívit. Město se honosilo v roce 2013 Evropským hlavním městem kultury.
...Procházím si tedy historické centrum, navštivuji místní Aupark (obchodní centrum), kvůli Wi-Fi, snídani a doplnění tekutin. Pivo jsem si samozřejmě nedal, nejsem buran a ožrala. Po chvíli ve městě ale není moc co dělat, naštěstí mi už před desátou volá DUŠAN, který se mě zřejmě taky nemůže dočkat. Čeká mě tedy snad čtyřhodinová cesta v rozpáleném MHD na jeho sídliště. Od té doby mě čeká plnění východzňarského národního sportu - pití jablečných moštů, limonád a pramenité vody. Noc trávím u Dušana a v po páté ráno raději podle zdrhám na košický autobusák, kde doufám v místo v buse do Užhorodu.

Nějaké košické hajlajty:
1, pěkná páteřní Hlavná ulica v centru
2, neskutečné brynzové halušky v Kolibě
3, někdy jim i rozumíte
4, české lávové pivo Maestro
5, košické speciální prasárny typu líh+absinth+80% rum pokud nemáte chuťové buňky a nejste z nevyspání nakvašení AF

Košice (SK) - Praktické informace
(kurz v červenci 2016: 1€ = 27kč)

Frýdek-Místek -> Český Těšín 46kč (vlak, ČD)
Český Těšín -> Košice 255kč (noční vlak, Regio Jet)
MHD Košice (30min. jízdenka) - 0.60€
Taxi v Košicích po městě 3-5€ - jsou i vyšší, je třeba vybírat a dávat pozor, asi jako všude

Ve městě ceny mírně vyšší než u nás, což mě docela překvapilo. Cenově je to zde někde mezi Prahou a Brnem.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama