#03 Užhorod

29. srpna 2016 v 6:17 | Yedko |  Ukrajina 2016

...pokračování košického článku...

Vybíhám z tramvaje, autobus už je na zastávce a já mám batožinu stále v úschovně na nádraží! Opět tedy nastalo to, čeho se vždy nejvíce obávám. Musím běžet! Teta v úschovně si žádá další evro na svačinu (že vraj 24h znamená, že pět ráno už je druhý den) - OK! stejně jsem rád, že mi ji nevyhodili někde do prd**e, čímž mě v noci pěkně postrašil DUŠAN. Spěchááám...snad to k něčemu bude a snad mají v autobuse ještě místo. Mají - poslední! Nasedám tedy a míříme směr Michalovce a dále na hranice s Ukrajinou. Na pozemní státní hranici jsem díky Shengenu ještě nikdy nestál a měl jsem z toho celkem obavy i když mezi ČR a Ukrajinou panuje bezvízový styk. Co když se jim nebudu líbit?! Smrdím, nejsem ani pořádně učesaný a když se mě zeptají něco ukrajinsky nebudu rozumnět ani slovo! Teď vážně, spíš jediné co mě napadlo, že jestli se mě nebudou ptát kde budu bydlet a co tam budu dělat. Nejsem si úplně jistý jestli by byli spokojeni s odpovědí, že se míním po Ukrajině jen tak flákat a chlastat pivo. A nebo třeba právě jo.
Výsledek obrázku pro košický autobusák Výsledek obrázku pro slovensko ukrajinska hranica

Výsledek obrázku pro užhorod autobusová stanica

Užhorod – znakUŽHOROD

Město Užhorod leží přímo za hranicí se Slovenskou republikou na řece Už. Má něco přes 100 000 obyvatetel a je to nejzápadnější a současně také nejmenší oblastní metropole na Ukrajině. Mezi světovými válkami v letech 1919-1938 byl hlavním městem Podkarpatské Rusi v rámci Československé republiky.

Pro Čecha, který se rád zajímá o historii své země má tedy toto město maximální význam a z celé Ukrajiny jsem se na něho těšil nejvíce. Na Ukrajině jsem celkem navštívil tři velká města (i když vždy svou velikostí několikrát větší) - Užhorod, Lvov a Kyjev. A každé bylo při tom nejen pro svou velikost úplně jiné. Zatímco z Kyjeva jsem nejvíce cítil SSSR, ve Lvově jsem si připadal jako v Polsku, tak v Užhorodě jsem si stále připadal jako na Východním Slovensku. Spousta lidí, jejichž články jsem si četl, psali o tom, jak je to zde úplně jiný svět. Ano, lidi tady jsou možná o něco chudší, cigarety stojí 13 korun a na každém rohu jde vidět nějaká skomírající nevzhledná komunistická budova. Stále mi ovšem přišlo, že jsem stále ve stejném světě, i když jsem se po vystoupení z autobusu chvíli cítil jak Angličan v New Yorku... Kromě zvykání si na azbuku jsem hned na začátku zjistil docela velkou chybu a podcenění z mé strany, když jsem zde přijel jen s korunami a britskými librami. Ano, na internetu jsem četl, že není problém zde vyměnit CZK a taky jsem nakonec několik takových směnáren našel, ovšem po půlhodině hledání jsem hladový a žíznivý začínal procházet první menší skepsí. Moc tomu nepomohly neskutečně vypadající hot-dogy, zmrzliny a čerstvé ovoce, které se prodávalo všude okolo. Asi deset směnáren kolem nádraží bralo jen dolary, eura a rubly. Nakonec jsem asi po 45 minutách našel banku, kde brali libry. Vyměnil jsem si tedy, i přes další nepříjemnost a to tu, že na Ukrajině chcou v bankách při výměně valut vidět pas, první peníze. Jako naschvál jsem pak po cestě viděl další tři směnárny, kde brali české koruny...

Yedkova rada: Pokud nechcete složitě po městě hledat směnárnu, kde vám rozmění koruny, mějte při sobě vždy nějaké dolary, nebo ještě lépe eura, která pokud na Ukrajinu jedete přes Slovensko, stejně budete potřebovat. Všude na internetu lidi píšou, že kurzy ve směnárnách jsou nevýhodné, ať lidi pořádně hledají a že česká koruna se zde mění v brutálně nevýhodných kurzech. Vše je naprostý nesmysl. Na Ukrajině jsem za celý pobyt šel asi kolem 50 bank a směnáren a všude nabízejí naprosto férové vyrovnané kurzy s 0% poplatkem. Jedna směnárna v Užhorodu, která nabízela nákup koruny za 1 hřivnu a prodej za 0.995 mi přišla až neskutečná!
Původní plán byl řešit zítřejší odjezd do Lvova a ubytování, žízeň však řekla ne a jediné co jsem dokázal kolem sebe pozorovat a hledat bylo jen něco, co se bude aspoň zdánlivě tvářit jako hospoda. Nalezena! Více v předchozím článku o pivech... Hospoda měla dokonce Wi-Fi a tak jsem se alespoň na chvíli mohl věnovat mým velkým sledovatelům! Díky jim za zpříjemnění mé cesty! Odepsal jsem mimojiné taky DUŠANOVI na otázku: "Kde si ty pi*a?". SMSka, kterou jsem mu posílal ještě v Košicích se nějak zatoulala. Dva půllitry "česko"-ruského piva, asi 15 cigaret za mnou a tak jsem se musel s příjemnou servírkou Naďou rozloučit :/. Vydal jsem se tedy zpět na autobusové nádraží. Po cestě jsem si dal hned několik neskutečných ukrajinských nanuků, hrst malin od pouliční prodavačky a hlavně naprosto vynikající hot-dog hned u autobusáku. Viz foto výše. Tak dobrý masitý paprikový párek jsem v životě neměl v naprosto geniálním domácím rozpečeným chlebo-rohlíku se zelím a domácími dresingy. 13,50 hriveň. Za toto bych byl u nás ochoten dát u nás i 50 korun, takhle kvalitní produkt však v Česku jen tak člověk nevidí. A tento pocit mě praticky provázel po celou dobu mojí cesty po Ukrajině.
Konečně jsem si tedy došel na autobusák pozjišťovat spoje do Lvova a hned si pokud možno koupit lístek. Zítřejší autobus tam jede v jednu hodinu. (Dával jsem si velký pozor na to, abych pochopil správně, v kolik že mi to reálně jede. Na Ukrajině je oficiálně oproti SEČ posunutý čas o 1 hodinu dopředu, někteří místní však z pro mě nepochopitelných důvodů používají tzv. místní čas, který odpovídá našemu času. Osobně jsem se s tím nesetkal, ale já si taky nic velkého v Užhorodu neplánoval, že. Následně jsem poznal největší slabinu výletu na Ukrajinu a to jejich veřejné WC. No prostě nebudu to popisovat. Neunesl jsem a vydržel až na hotel... :D K noclehu jsem si "vybral" asi nejznámější užhorodský hotel Zakarpattya. 255 hřiven za noc za průměrný pokoj s Wi-Fi, vlastní koupelnou, záchodem a BALKÓNEM. Starý zašlý polorozbitý nábytek mě vážně nesral. Posezení na balkónu s hudbou ve sluchátkách, cigárem u huby a donešenými ukrajinskými lahváčky na testování při západu slunce? Tak nějak si představuji svou dokonalou dovolenou!

Jo a mimo to jsem byl vlastně ještě ve městě se podívat na památky a podobný blbosti. Viz fotky. Nejvíce mě zaujal asi starší pán, který díky mému procítěnému "do p*čeeeee", když jsem zakopl o rozbité dlažební kostky, poznal, že jsem Čech nebo Slovák a tak se se mnou dal do vášnivé diskuze o zakarpatských dějinách. Mimojiné mi slíbil, že se postará o to, aby 28. října 1918 po Užhorodu visely československé vlajky. I když to byla spíše zdvořilostní fráze, přišlo mi to neskutečně sympatické a ač nerad podceňuju český národ, opravdu by mě zajímalo, kolik lidí by to vědělo u nás a kolik by vědělo něco o Podkarpatské Rusi...
Láska po ukrajinsku - Most přes řeku Už.
Tomáše Garique Masaryka si v Užhorodu nesmírně váží. Jsou po něm pojmenovány školy, restaurace, most... V roce 2002 navíc Rusíni na vlastní náklady obnovili bustu TGM, kterou ve 2. světové válce zničili po okupaci Maďaři. Stojí uprostřed české čtvrti, která leží v krásném prostředí u řeky Už. Považoval jsem ji za jednu z největších highlightů cesty. Jeden z prvních cílů byl tedy splněn...
I ty, Brute...? (zleva vlajka EU, Ukrajiny, Zakarpatské oblasti)
Zajímavost: V centru Užhorodu stojí tyto krásné ukazatele směru. Všechny ukazují na největší pamětihodnosti města, ale jedna z nich vždy extra ukazuje na jedno z evropských velkoměst. Na snímku ukazuje na Prahu, která je odsud 856km daleko. | Stejně tak se hojně po městě vyskytují Wi-Fi cedule - většinou v parčících, u laviček apod., ke kterým se automaticky zcela zdarma napojíte k síti. Využil jsem to při křižování centra hned několikrát - opravdu skvělá věc!
V Užhorodu to vidí jasně. | Užhorodský hrad jsem tentokrát bohužel nenavštívil. (Foto: http://hotelvinnay.sk/)

Užhorod se celkově ukázal jako město mnoha tváří. Krásné centrum a chudobnější okolí. Bohatá a přitom často krutá historie Podkarpatské Rusi, ve které si pracně vybojovanou autonomii neudrželi ani rok a okolní státy si vládu nad tímto územím střídaly víc než bylo zdrávo. Směsice českých, maďarských, ukrajinských a hlavně ruských vlivů se zde vzájemně doplňují, jsou zde sympatičtí a vstřícní lidé (zvláště pokud zjistí, že jste Čech), skvělá atmosféra, kterou kazí všudypřítomné plakáty s pohřešovanými lidmi a brigádnickými výlety za otročinou do zemí Shengenu jako všude na Ukrajině... Celkově však ty pozitivní dojmy z města jednoznačně převáží a kdo toto město navštíví, opravdu nemá čeho litovat...

Užhorod (UA) - Praktické informace
(kurz v červenci 2016: 1гри = 1kč)

Ubytování - 255гри - typický starý zašlý komunistický hotel, ovšem s balkonem a vešlo by se tu i 4-6 lidí...
Žatecký Gus (RU) v hospodě - 19гри
Místní pivo v obchodě - 8-15гри
Hot-dog - 13,50гри
Hamburger - 20гри
Šunková bageta - 22гри
Nanuky - 5-10гри
Zmrzlina v centru - 15гри
Cigarety místní (Jin-ling) - 12,50гри
Cigarety Camel - 22,55гри
Cigarety Marlboro - 25,20гри
1l bonaqua v trafice - 12гри
2l fanta/sprite v ABC obchodě - 18гри
Hrst malin u pouliční prodavačky - 10гри "smluvně"
Boršč v restauraci - 12гри
Jídlo v restauraci - okolo 40-60гри

Zajímavá příhoda byla při kupování cigaret v trafice, kdy mi paní prodavačka nerozuměla, když jsem chtěl "krasne marlbora" V ukrajinštině je to totiž Czarwone... A to nebylo poprvé, kdy mi byla částečná znalost ruštiny úplně k ničemu a průměrný Čech by se domluvil lépe... :D Celkově je v ukrajinštině spousta ruských slov nahrazena normálně českými nebo polskými slovy. Časem jsem si na to začal zvykat a vymýšlel jsem si svůj vlastní jazyk na pomezí mezi slovenštinou polštinou a ruštinou a... vycházelo to!

Ukrajinská azbuka:
Narozdíl od ruské azbuky v ní nenajdeme znaky:
ё - jo ы - y э - e ъ - tvrdý znak.
Naopak má písmena:
ґ - h є - e і - i ї - ji
 


Komentáře

1 cedor cedor | E-mail | Web | 29. srpna 2016 v 23:10 | Reagovat

Tu Ukrajinu ti závidim. V Užhorodu muselo být hezky! Naďa na tebe určitě vzpomíná a usíná s obrazem tebe před očima! Musíš za ní jet zpátky někdy! :D.

Těším se až napíšeš i o těch dalších měst. :)

2 Andreynoigh Andreynoigh | E-mail | Web | 16. února 2017 v 16:45 | Reagovat

как лечить преждевременное семяизвержение дома    http://dgenerik777.blogspot.ru/2017/01/blog-post_493.html

3 Phillipfut Phillipfut | E-mail | Web | 16. dubna 2018 v 19:38 | Reagovat

<a href=http://lastnewstoday.ru/pr/adult><img>http://lastnewstoday.ru/pr/adult/images/9068b248538e.jpg</img></a>

<a href=http://lastnewstoday.ru/pr/adult>сайт знакомств для серьезных отношений</a>

Онлайн клуб знакомств с целью интимных встреч. Реальные знакомства для XXX у тебя городе. Заходи - тебе понравится!

воронеж знакомства регистрация, mylove ru сайт знакомств, можно знакомства, badoo сайт знакомств, знакомства без логинов, знакомства без логина, веб знакомства, знакомства воронеж бесплатно, флирт знакомства, tabor ru знакомства моя страница вход, секс знакомства красноярск, знакомства без логина паролей, сайты знакомств в спб, знакомства в ростове на дону, сайт знакомств екатеринбург, знакомства без паролей и логинов, анонимные знакомства, одинокие женщины знакомства, мулов знакомства, знакомство нижний новгород без регистрации, секс знакомства ростов, секс знакомства области, знакомства московский, знакомства мулове, сайт знакомств нижний, сайты знакомств без табор, вич знакомства мир, топфейс знакомства, знакомства jolly, лав ру сайт знакомств, мобильные знакомства ru, знакомство без регистрации бесплатно девушки фото, навечно сайт знакомств моя страница, сайт знакомств для серьезных отношений в москве, jeempo сайт знакомств, знакомства ру регистрация, знакомства в ижевске, пообщаемся знакомства моя страница, пообщаемся сайт знакомств моя страница, сайт знакомств табор без регистрации, знакомства loveeto, секс знакомства екатеринбург, знакомства me, бесплатные знакомства мужчин, знакомство с родителями 2000, знакомства без регистрации г, история знакомства, краснодарские знакомства, сайт светелка знакомств, топ знакомства

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama