Pivní speciál

5. srpna 2016 v 16:51 | Yedko |  Ukrajina 2016

Pili jste někdy ukrajinské pivo? Pravděpodobně ne. V českých obchodech nejsou "bohužel" k dostání a tak asi nejblíže se k němu dostanete v některých polských obchodech. Já jsem před svou cestou ochutnal tři ukrajinská piva, která jsem zakoupil v cieszynském Kauflandu - Obolon, Obolon bile a Lvivské vídeňského typu. Ani jedno nestálo za nic. Obolon měl nechutnou nepopsatelnou plechovou chuť a vídeňské chutnalo jak káva připravená z lógru. Bylo se tedy na co těšit! To však předbíhám, nejdříve se podíváme do Slovensko.
Jubilejní pětistovky jsem docílil už ve slovenských Košicích. V osm ráno přišel nejdříve jako číslo 499. na řadu citrónovy radler Smädný mnich. Ne že bych měl tolik v oblibě pivní limonády, ale přece se nebudu ožírat už od časných hodin a na to abych si koupil vodu jsem měl za sebou až příliš hodině kilometrů cesty a příliš málo sebereflexe. K těmto "pivům" asi netřeba něco více popisovat, shrnu to asi tak, že šel cítit pivem ještě daleko méně než ty české a po polovině, kterou jsem vypil jen z důvodu nekonečných horúčav, letěl do koše. Na DUŠANOVO doporučení jsem pak ještě vyzkoušel jeho grapovou variantu - podstatně lepší, ovšem s pivem pramálo společného. I tak - hodně slušně pitelná limonáda. Pokud bych si měl vybrat mezi grapovým radlerem ze Šariše nebo Coca-colou, neváhal bych. Tu čest být mým pětistým pivem dostala vlajková loď pivovaru Veľký Šariš - Šariš 12°. Toto pivo jsem si vybíral opravdu poctivě... :D Čtyřicet stupňů na slunci a vychlazená plechovka slušeného "europiva", to přece nejde ohodnotit ináč než desať z desať! Ale teď vážně - pokud někdo má rád české piva z koncernu SABMiller či Staropramen, opravdu se nemůže nad toto slovenské pivo povyšovat. Asi těžko ho jde hodnotit stejným metrem jako bavorské pšenice, anglické ejly nebo piva z minipivovarů, ovšem ty bych si do tohoto letního dne stejně asi nepřál. Navíc kdo má rád vysoce chmelená piva, taky si přijde na své - narozdíl od těch ukrajinských, ale to opět předbíhám. Jako poslední (lihoviny nepočítaje) jsem na Slovensku ochutnal poprvé v životě lávové pivo z Litovle - Maestro. Bylo to odemne nefér srovnávat takovéto slovenské "blivajzy" s českým, dá se říct speciálem, ale konečně přišla zasloužená odměna. Vizuální efekt, krásná barva, lahodná chuť. Tak trochu nechápu, že tak skvělé české pivo jsem musel ochutnat až na východním Slovensku...


EDIT: Pivo Šariš 12° jsem ochutnal také v čepované verzi. Rozdíl mezi plechovkou a čepem ku překvapení nebyl tak velký. Žádná hitparáda to tedy opravdu nebyla a při pití plechovky pravděpodobně opravdu zapůsobilo to počasí. Svůj odbyt ovšem to pivo zřejmě má.

První pivo, které jsem na Ukrajině ochutnal byl Žatecký Gus. Původně jsem si chtěl dát samozřejmě domácí ukrajinské pivo, ovšem ten název mě natolik upoutal, že jsem do "husy" musel jít. Připadalo mi hodně zvláštní, že jsem o tomto produktu žateckého pivovaru nikdy neslyšel. Hned první co mě napadlo bylo, že Gus Žatec vyrábí speciálně na export pro Východní Evropu. Velký smysl mi to nedávalo - po ochutnání jsem tento nápad mohl zavrhnout úplně...
Až dnes doma jsem zjistil, že ve skutečnosti se tohle ryzí pivo iz Čechii vyrábí v Rusku v petrohradské chemičce Baltika (Zdroj). Jediné co má pivo s Českem, natož Žatcem, společného je to, že používají jako spousta pivovarů na světě žatecký chmel. Velice si ho, stejně jako celé české pivní kultury, váží a tak s ním zřejmě opovážlivě šetří... Pivo absolutně bez chuti. Snad jediné jsem v pivě poznával tóny kukuřice a to mi do Žatce jaksi nesedí. Pít se vcelku dalo, ovšem to, v čem jsem viděl největší problém, nebyla ani tak kvalita jako spíš klamání zákazníka. I já vcelku pivuznalý jsem se nachytal. Co ovšem mají dělat obyvatelé bývalé SSSR netuším. Nápisy "tradiční světlé pivo" v latince, odkazy na Žatec a další česká města apod. mi nepříjdou úplně OK... lidi si tam kupují něco extra - tradiční pivo z země pivařské velmoci - to nejlepší co můžou mít. Ve skutečnosti spíš pivovar Baltika (kterého Žatecký Gus není jediným "českým" pivem) naprosto kurví, pardon dehonestuje, brand českého pivovárnictví. A pánové z dánského Carlsbergu (kterým Baltika patří) to vesele podporují... Další čtyři piva jsem si koupil lahvové na užhorodský hotel: Žigulivske svetle, Lvivskie svetle, Zakarpatske svetle a Černihivske eko svetle. Zdaleka nejhorší ze všeho bylo pivo Lvivske svetle. Jak už jsem psal v perexu první části článku - není to moje první zkušenost s touto značkou a obě dopadly tristně. Navíc když se podívám na internet na recenze, například piva Lvivske 1715 na pivnirecenze.cz, můžu s klidným srdcem NEdoporučit piva značky Lvivske vůbec zkoušet. Druhé nejhorší bylo ruské pivo Žigulivské. To už bylo vcelku pitelné - tam už šlo spíš o vkus - a na ten můj z něho až příliš čpělo obilí a chmel skoro žáden... Podstatně lepší zkušenost jsem měl s pivy zn. Černohivske. Poprvé jsem ochutnal svetle pivo už v Užhorodu láhvové - později jsem si ho docela často dával i ve Lvově čepované. (Dokonce jsem ho na úkor Lvivskeho vyhledával!). A to to byla ještě nejhorší varianta. O něco lepší bylo pivo tmavé a jejich pšeničná varianta byla dokonce zdaleka to nejlepší, co jsem na Ukrajině ochutnal. Bavorsko to nebylo, ale na českém trhu by se podle mě neztratila. Poslední ochutnaný lahváč v Užhorodu bylo pivo Zakarpatske. Ze všech zmiňovaných bylo právě tohle asi nejpodobnější českému pivu a já mám české pivo prostě rád... V tu noc to bylo to nejlepší co jsem ochutnal.
Po přesunu do Lvova jsem první den stihl už jen jedno "pivo". Dlouho jsem po návratu do ČR uvažoval, jestli ho na svůj seznam vůbec zařadit, ale nakonec jsem si řekl, že si tady své místo zaslouží. Stále více, než nějaký radler, nedejbůh cider. Jde o na Ukrajině velice oblíbený nápoj - kvas. Konkrétně v tomto případě Kvas Taras čornyj. Jedná se o fermentovaný jemně alkoholický (1,20%) nápoj s přírodní chutí a aroma žitného chleba. Hodnotit ho ovšem nebudu. Mě prostě nechutnal :D. Po každém loku mě ztřeplo pro svou kyselost a zkrátka na mě bylo té přírody asi až moc... Poslední pivo, které jsem na Ukrajině ochutnal byl dánský Tuborg Green. Jediné co na něm stojí za zmínku byl zajímavý odtrhávací uzávěr, jinak klasické-nejklasičtější pivo. Nechápu, kde dánské piva berou ve světě takovou oblibu. Ani Tuborg, ani Carlsberg nestojí vůbec za řeč a v ceně za kterou se prodávají? Díky nechci.
#503 Žatecký Gus (RU) - 4,5
#504 Lvivske svetle (UA) - 3,5
#505 Žigulivske svetle (RU) - 4,5
#506 Černihivske eko svetle (UA) - 5,5
#507 Zakarpatske svetle (UA) - 6
#508 Kvas Taras čornyj (UA) - nehodnoceno
#509 Tuborg Green (DK) - 5
#510 Černihivske bile (UA) - 7,5
#511 Černihivske tmave (UA) - 6
 


Komentáře

1 cedor cedor | E-mail | Web | 5. srpna 2016 v 22:41 | Reagovat

Já měl jen jedno pivo :D a to ty víš:D žádné jiné jsem zatim neměl. Třeba jednoho dne ochutnám víc piv. Ale určitě nepřekonám tebe :'D.
Super recenze doplněna skvělými fotkami:) Parada :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama