24 hodin v Budapešti

24. listopadu 2016 v 19:40 | Yedko |  Maďarsko 2016


Hned na začátek přidávám exkluzivní seznam těch největších maďarských hudebních skvostů, které doporučuji pustit si k čtení tohoto článku!
Okamžitě - puščaj tu!

Už delší dobu jsem se s přáteli domlouval na tom, že se zajedeme podívat někde na fotbal a ochutnat něco z cizí kuchyně (rozuměj pivo a jiné alkoholické nápoje). Nakonec jsem navrhl Budapešť a zápas o titul mezi dvěma historicky nejúspěšnějšími maďarskými kluby - derby Ferencvároš - MTK Budapešť. Nejdříve to vypadalo, že bychom mohli vyjet i v šesti až osmi lidech, nakonec jsme se vypravili v počtu čtyřech "alkoholiků". Já byl za výběr místa zodpovědný a tak jsem byl samozřejmě trochu posr*ný, že se jim tam nebude líbit. Nakonec se však výlet docela podařil, až na atmosféru na stadioně, která byla kvůli bojkotu domácích fanoušků mizerná. O tom však více později.

Sraz jsme měli v pátek 16. dubna 2016 v jednu hodinu. 50% expedice se tohoto výletu nemohla dočkat a tak už odstartovala o několik hodin dříve v přilehlém baru. Do Budapešti jsme jeli přímým vlakem z Ostravy o půl třetí a tak jsme se sem museli dopravit autíčkem. Následovala šestihodinová cesta vláčkem, původně zamýšlená jako cesta pro odpočinek a dobití sil před náročnou cestou. Samozřejmě to neplatilo a my se spíše dobíjeli jinak - nejen nový cider Kingswood Rosé (nedobrý) tekl plným proudem. O půl deváté jsme vystupovali na Budapest-Kéleti pályaudvar!
Hned první štací skupiny natěšené na poznávání nového města byl přilehlý obchoďák, kde jsme jako správné prasata při čekání na otevření restaurací dopili veškeré zbylé zásoby z vlaku. Následovala tradiční maďarská snídaně a kafe (čti KFC a poprvé z mé strany Starbucks).

Speciální dvojsemafor i pro kolo, protože... proč ne?
Po kratší procházce po městě jsme se vydali koupit lístky na zápas a současně si vyřídit fanouškovskou kartu Ferencvářoše. Bez ní se totiž na zápas nepodíváte.. Po Budapešti jsme se proháněli zdejším metrem, kde jsme si koupili 24 hodinovou jízdenku. Díky němu jsme za den prakticky projeli Budapešť křížem krážem. Já z celé čtveřice měl nejhorší angličtinu, takže jsem své pozice využíval a veškerou komunikaci nechával na ostatních. Sám jsem se, ale zhostil role průvodce s mapou města a orientací v metru. Samozřejmě na výbornou! Rozhodli jsme se najít typickou maďarskou hospodu kde si dáme pivo a guláš. Z ekonomických důvodů jsme si to chtěli dát někde na okraji města. To však byl nemožný úkol. Všude maximálně pizza a kebab. Stejně tak místní nás všichni odkazovali do centra. Tak jsme si dali alespoň zmrzlinu. Ti kteří se poukoušeli komunikovat tak měli hnusnou, já co si vybral random z maďarských patlaninských názvů jsem měl samozřejmě nejlepší. Asi nejlíp to kolega okomentoval slovy "Hej ten zmrd vůbec neumí anglicky a dostal nejlepší zmrzku". Stejně tak v asijském bistru na chudáka vietnamku házeli složitá anglická slova jako "Chicken and potatoes twice" a pak se divili, že k tomu dostali i rýži (rice). Nakonec jsme našli i ty piva a v centru na budínské straně města i kýženou gulášovou polévku.
Výsledek obrázku pro budapest metroVýsledek obrázku pro budapest metro 24 hour ticket

Odpitá piva v Budapešti:

Výsledek obrázku pro hungarian flag Soproni

Odpito jak na čepu tak i v plechové variantě. Pivo aneb poznej 5 rozdílu mezi ním a maďarskou verzi Heinekena, který se zde vyváží v podobě 0.4l lahví. Možná ještě o kousíček horší. 4/10

Výsledek obrázku pro german flag Holsten Pilsener Premium

Průměrné prázdnější německé pivo. Odpito na čepu s jednou pípou bez valnější pivní kultury. 5,5/10

Výsledek obrázku pro hungarian flag Dreher

Nejlepší z nově odpitých piv v Budapešti. Zvlášť k maďarské gulášovce perfektní, ovšem že by to byl nějaký úžasný zážitek to taky ne. Opět vodovější prázdné pivo, ale alespoň tam nebyly žádné vady, které by bránily pitelnosti. 6/10

Výsledek obrázku pro hungarian flag Arany Ászok

Pivo, které nejvíce utrpělo tím, že jsme ho pili na fotbale v kelímku. Těžko říct, ovšem dost pravděpodobně by někde normálně na čepu skončilo na prvním místě. 5,5/10

Výsledek obrázku pro slovakian flag Zlatý bažant

Pivo u kterého jsme nakonec v budapešťských barech skončili. Je zde prakticky na každém rohu podobně jako Staropramen. Viděna též hospoda s Plzní, Bernardem, Rebelem a Kozlem.

Budapešť – znak BUDAPEŠŤ

Budapešť je hlavním městem Maďarska, má asi jeden a tři čtvrtě miliónů obyvatel a je devátým největším městem Evropské Unie. Město Budapešť, stejně jako jeho název, vzniklo v roce 1873 sloučením měst na obou březích řeky Dunaj - Budína, Starého Budína a Pešti. (Jde o podobnou story jako s mým rodným Frýdkem-Místkem, proto to zmiňuji).


Pokračování blogu...

Po pivečku a gulášovce jsme měli před utkáním ještě dvě hodiny času a tak jsme se vydali vyšlápnout Gellértův kopec s Citadellou. Tento heroický výkon však stál rozhodně za to (Nejen proto, že jsem mohl díky tomu vytvořit neskutečnou úvodní fotečku k tomuto článku). Mj. jsme si zde taky koupili suvenýry, které zde byli i 10x levnější než dole ve městě. WTF? Více asi netřeba popisovat, zase přihodím fotečky!

Znovu tedy nastal čas vydat se na ferencvárošký stadion - tentokrát již na zápas. Nový stadion Groupama Arena byl otevřen v roce 2014, kdy nahradil stadión Alberta Floriána, který se nacházel na stejném místě. Má kapacitu 23 700 sedících diváků a je tak druhý největší po národním stadiónu Ference Puškáše, kde se v současnosti vejde 38 000 lidí ovšem rekordně zde bylo v roce 1956 při zápasu Vasas Budapešť - Rapid Vídeň neskutečných 104 000 diváků. Skalní fanoušci Ferencvároše se s tím dodnes nedokážou pořádně smířit, stejně tak s nutností vyřizovat si identifikační fanouškovské karty a tak zápasy na tomto stadionu bojkotují. MTK Budapešť je sice fotbalově historicky druhý nejlepší klub (stejně tak tomu bylo v sezóně 2015/2016), ovšem jeho fanouškovská základna je podstatně menší. Ferencvároši dokáží v Budapešti konkurovat pouze fanoušci konkurenční Újpešti a tak je tento zápas až derby číslo dvě. Proto také atmosféra na zápase nebyla taková jaká by mohla být a maďarský fotbal v tomto ohledu nabízí jednoznačně mnohem více. O fandění se zde staral pouze kotel o několika desítkách hlav, kteří však na tomto kolosálním stadionu neměli moc šancí. Daleko více byli samozřejmě slyšet nadávající dědové z tribun. A co se týče fotbalové atraktivnosti tak to nám taky úplně nevyšlo, jelikož Ferencvároš si zajistil titul již dva zápasy před utkáním a MTK tak v tomto zápase pouze sbíralo body k hájení druhého místa v tabulce. I tak jsme si však zápas užili.Zápas skončil zaslouženou remízou 2:2 a my se tak vydali do víru velkoměsta. Zde nás dost příjemně překvapilo, jak toto město v noci žije. A to nejen v barech ale i přímo v ulicích a náměstích, kde se pak všude povalují kelímky od piva apod. které později ráno uklidí technické služby a rázem je z toho opět krásné čisté turistické město. Nezaměstnaní mají práci a město díky tomu utrží neskutečné prachy - prostě win win situace. Spousta měst by si z Budapešti v tomto měla vzít příklad. Více zajímavého uveřejnitelného se toho do osmé hodiny ranní nestalo a tak jsme se spokojení vláčkem vrátili domů. (Po tomhle více než 36 hodinovém alko-výletě jsme spali dvě hodiny a čekal nás tradiční nedělní florbálek, nás nezničí nic!)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama