#03 Rusko kam se podíváš...

30. ledna 2018 v 6:20 | Yedko |  Ukrajina, Podněstří a Moldavsko 2017

První článek z tohoto tripu jsem nazval jako 'Back into the USSR'. Ano, uznávám. Vzhledem k současné rusko-ukrajinské situaci to není nejšťastnější. Sovětský svaz již naštěstí neexistuje a máme zde patnáct suverénních zemí, kde každý jde svou novou cestou. Tedy... teoreticky. V Evropě se nachází stále jeden odlehlý kout, který budí pozornost. Naprosto odříznutá separatistická země uvnitř už tak zapomenutého Moldavska. Země která oficiálně provolává slávu a návrat Sovětskému svazu a Lenina zde potkáte na každém kroku. Spory na tomto území vznikly ještě předtím než se Moldavsko definitivně oddělilo od Sovětského svazu. Stalo se tak po tom co několik moldavských politiků spekulovalo o připojení Moldavska k Rumunsku, což se zdejším ruským a ukrajinským obyvatelům úplně nelíbilo. Ti tak vyhlásili Moldavskou socialistickou sovětskou republiku, která měla být nedílnou součástí Sovětského svazu. Ten se však chtě-nechtě rozpadal a tak Moldavsko vyhlásilo společně s Podněstřím nezávislost. Moldavsko bylo přijato postupně všemi členskými státy OSN - naopak Podněstří vůbec žádným. A tak to je i dodnes. Moldavsko ani OSN nemá nad tímto územím kontrolu a tak se návštěva, či dokonce tranzit přes tuto zemi příliš nedoporučuje. A já si říkám: Může být ideálnější místo pro mojí cestu?!

Dále vás nebudu zatěžovat politicko-geografickými poznámkami i když území to je velice zajímavé a můžu vám jen doporučit si o něm více přečíst...

Do Tiraspolu mi to jelo už v 7 ráno a tak jsem si musel dost přivstat. Na recepci mě docela zneklidňuje, že můj pas, který jsem ji tam zanechal hledá už asi pět minut... No naštěstí ho našla a já tak můžu spokojeně odejít směr autobusové nádraží Přívoz, které je skutečně nedaleko. Tam na nás už čeká tento krásný Mercedes a za chvíli si to už uháníme směr hraniční přechod Kuchurgan-Pervomajsk. Spousta zdrojů uvádělo, že se DO a Z Podněstří člověk skoro nedostane bez úplatku a že pokud tam celník vidí cizince, dokáže se to dost nepříjemně protáhnout. Realita byla taková, že asi dvacet těchto migračních kartiček měl pro nás celník po předložení pasu připravených bez jakýcholiv otázek asi za osm minut. Absolutně žádný problém nenastal, až mi to bylo skoro líto :).
Podněstří je opravdu malé území a hlavně navíc úzké takže projet ho vodorovně napříč trvá ani ne hodinu. Navíc cesty jsou zde zdaleka lepší než na Ukrajině nebo Moldavsku. Ostatně jako skoro vše. Holt, ruské zdroje dělají svoje... Netrvalo tedy dlouho a ocitli jsme se na plácku před tiraspolským nádražím, kde parkovalo hned několik maršrutek, mířících povětšinou do Kišiněvi. První co jsem udělal je, že jsem si vyměnil zbytek hřiven za podněsterské rubly - ano, tato kvazi-země má i svou vlastní měnu. Ještě nedávno používali krom klasických kovových mincí a bankovek též speciální plastové žetony - těch už jsem se však nedočkal.
Benzinová pumpa místního monopolu Sheriff, který vlastní v PMR skoro vše - benzinky, supermarkety, TV, rádiovou stanici, fotbalový klub se stadionem, noviny, ... | Nádraží v Tiraspolu.
Propaganda ve velkém stylu...

Dále asi nemá smysl svou cestu úplně popisovat dopodrobna. Zkrátka strávil jsem asi tři-čtyři hodiny procházením se po Tiraspolu a focením různých propagandistických kokotin a ruských památníků. Poté jsem si do supermarketu Sheriff zašel koupit známý likér Kvint a několik ponděsterských i moldavských piv a nakonec jsem se vydal zpět na nádraží, odkud jsem se poté vydal do hlavního města Moldavska Kišiněvi.
Hrdinky z PMR | Celosvětový hrdina...
Sláva ruským hrdinům ve 2.světové válce, sláva ruským hrdinům v 1.světové válce, sláva ruským hrdinům v Revoluci! (Těhle památníků tam bylo prosímpěkně OSM) | Bilboard fotbalového klubu FC Sheriff
Světoznámá likérka Kvint vyrábějící výborné Koňaky (které ale nikdo z mých přátel v ČR, včetně mě, neocenil...)
Alexandr Vasiljevič Suvurov - slavný ruský vojevůdce, který zdobí např. i podněsterské bankovky.
Tank mířící na kostel? Proč ne?
Památníky padlým v moldavsko-ponděsterské válce...
Že tento kýč objevím i v Tiraspolu jsem opravdu nečekal...
A nakonec dvě fotky, které bych fotit neměl: Budova vládní strany PMR Obnovlenje - úzce svázané s ruským putinovým Jednotným Ruskem | budova Nejvyššího sovětu PMR a před ní socha V. I. Lenina

PIVNÍ OKÉNKO:

#738 Chisinau Radler lemon (Moldavsko) - 5/10
#739 Chisinau Blonda (Moldavsko) - 6,5/10
#740 Chisinau Red Ale (Moldavsko) - 5/10
#741 Naše pivo svitloe klassičeskoe (Podněstří) - 5,5/10
Ilustrační obrázky odpitých piv (na prvním obrázku první, třetí a čtvrté pivo.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama