#04 Kišiněv a cesta zpět

30. ledna 2018 v 17:26 | Yedko |  Ukrajina, Podněstří a Moldavsko 2017

Moldavsko je tu, naša brána ku svetu, otvorí sa nám cez Kišiněv! Je-libo nejméně navštěvovanou zemi Evropy, kterou poráží dle žebříčku UNWTO v návštěvnosti i státy jako Samoa, Togo nebo Antigua a Barbuda? Moldavsko má co nabídnout zejména co se týče romantického venkova a vinných oblastí. Jeho hlavní město Kišiněv však není zrovna metropolí z těch nejpěknějších. Město bez historického centra, kterému vévodí jeden obrovský bulvár, kde se střídají supermoderní budovy s historickými stavbami z rumunských dob a polorozpadlých komunistických ruin z dob SSSR. A já jsem bohužel nikde jinde v Moldavsku nebyl. Má cesta ani dál nepokračovala, protože mi, hlavně zřejmě z toho přesunu ve vlaku do Oděsy, nepříjemně natekly nohy, které mě limitovaly v samotném pohybu. Také se zde nic extra zajímavého nestalo, tak budu jen telegraficky popisovat přiložené fotky.
Hotel, ve kterém jsem dvě noci a dva dny pobýval.
Město a hlavně neosvětlené podchody pod bulvárem můžou působit dost strašidelně, ale město je kupodivu docela bezpečné.
Co se týče "místní" kuchyně - vyzkoušel jsem místní řetězec s kebaby a také místní uzenářství, odkud jsem ochutnal např. koňský salám (nechutný) + neskutečná mandarinková Fanta, i když tyto normální limonády nepiju!
Ani směnárna, která má na vývěsce 3/6 špatných vlajek mě neodradila od směny! | Mé první rumunské pivo Timisoreana a po pivech z pivovaru Chisinau i další moldavské pivo.

PIVNÍ OKÉNKO:

#742 Timisoreana (Rumunsko) - dost solidní pivo - 6/10
#743 Orasul Vechi Bere Bruna (Moldavsko) - 4/10
#744 Efes Pilsener (Turecko) - mé první Turecké pivo - 5/10
#745 Černigivske Bila Nič (Ukrajina) - 6/10
#746 Mochnatyj chmeľ eľ (Rusko) - 5/10
Několik fotek z města - poslední tři nejsou moje. (Turistika.cz, Měšec.cz, Deník.cz)
Pobyt v Moldavsku, jsem mimojiné trávil sledováním důležitého zápasu české fotbalové mládežnické reprezentace | Kanály v Kišiněvi s přeškrtnutým srpem a kladivem.
Z Kišiněvi mi to jelo přímo od hotelu až na brněnskou Zvonařku za 2,200kč. Mohl jsem jet daleko levněji a více toho po cestě vidět, ale zdraví je důležitější.
Pokud do Moldavska přijíždíte z Podněstří, potřebujete se zaregistrovat na místním úřadě, protože jinak jste v Moldavsku prakticky načerno. Jelikož Moldavsko neuznává existenci PMR, nemá žádné kontroly na hranicích. K pobytu v Moldavsku je potřeba být zaregistrován - což vám automaticky jinak udělají moldavští celníci na hranicích. Reálně by problém nemusel nastat - pokud zemi opustíte do tří dnů tak vůbec, ale pokud jste v Kišiněvi tak jistota je jistota. | Auto s podněsterskou SPZ na benzínce na hranici Moldavska a Rumunska.
Moldavská krajina | Hraniční vodní nádrž Stânca-Costeşti mezi Rumunskem a Moldavskem byla vybudována ve spolupráci SSSR a Rumunska, kvůli častým ničivým záplavám v oblasti.
Při přejezdu Rumunskem byly vidět obrovské rozdíly mezi Moldávií před městem Botosani a Bukovinou od města Suecavy. Extrémně chudobnou a špinavou oblast obývanou zejména romským obyvatelstvem vystřídaly malebné "Beskydy".
Příjemným překvapením byl oběd v ceně jízdenky v hotelu Aldi kousek za Suecavou... A nyní už jen fotky z Bukoviny...
Na to že jsou z mobilu z jedoucího autobusu tak slušný ne? Někdy se tam musím seriózně vrátit! | Bratislavááá
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama