#01 Tři centimetry sněhu. A na letišti čtyři.

11. března 2018 v 8:24 | Yedko |  Anglie 2018

Je červenec roku 2017. Já, stojíc uprostřed kišiněvského bulváru, nasávám atmosféru tohoto místa. Ten místní ruch, chaos a opravdovost tohoto pro našince do jisté míry orientálního místa mě do jisté míry uspokojuje. Přesto ve mne hlodá cosi - vkládajíc mi myšlenku - jestli si to neidealizuji a jestli mé zalíbení v těchto končinách a zvyklostech nepramení pouze ve faktu, že jsem nikdy pořádně nikde jinde nebyl. O nejzápadnější bod, kde vstoupila má noha, do té doby usilovala Horní Planá s přehradou Lipno a saskou pevností Königstein. Proto jsem se už zde rozhodl, že projednou naruším zvyklosti a na nejbližší cestě se vydám 'někde' do Západní Evropy.

Původním plánem bylo již na podzim navštívit zápas Italské Serie A mezi týmy milánského AC a turínského Juventusu. Kolega chtěl vždy vyzkoušet cestu sportovní cestovkou a já rozhodně nebyl proti - zvlášť, když mi v té době ještě chybělo italské pivo ve sbírce. Toto malé derby navíc samozřejmě slibovalo zajímavou podívanou, ač zrovna momentální forma Rossonerri není a nebyla úplně oslnivá. Bohužel však z plánu sešlo, jelikož cestovka nebyla s to sehnat na utkání lístky a tak samozřejmě vrátila peníze. Bohužel má cesta na Západ se tak musela alespoň na půl roku odložit. Potěšil alespoň voucher v hodnotě tisícovky na další cestu. Což by bylo samozřejmě škoda nevyužít, ale o tom někdy jindy.

I když ne tak docela. Ještě jsme uvažovali o návštěvě MS ve fotbale, které se v roce 2018 koná v Rusku. Zde je velkou výhodou, že po dobu konání šampionátu mají majitelé vstupenek do Ruska mimořádně bezvízový vstup. Trochu nás však v tomto případě odradily ceny vstupenek a vůbec - Rusko pěkný - určitě se zde chci jednou podívat, ale trochu by to narušilo ten můj západní 'sen' a tak jsme se nakonec rozhodli vycestovat do Anglie, kde momentálně žije a pracuje náš společný kamarád Libor. Konkrétněji žije v jihoanglickém Portsmouthu a tak jsme se rozhodli, že u něj tři čtyři dny pobudem. Ihned jsme začali hledat letenky - pro nás zdaleka nejvýhodnější je spoj irské nízkonákladovky Ryanair z ostravského Mošnova na letiště London-Stansted. Jelikož se do Londýna letí až odpoledne - volíme jednodenní nocleh v londýnském hostelu a další den až do večera vyhrazujeme na obligátní památky a tradiční puby. Nakonec řešíme na který zápas Premier league se podíváme. V úvahu padají nakonec dva duely na jižním pobřeží v blízkosti Portsmouthu. Southampton bude hostit Stoke City a k nováčkovi z Brightonu přijedou světoznámí Gunners. Z důvodu lepší dostupnosti jak vstupenek tak dopravy nakonec volíme záchranářský duel ve městě, ze kterého před dlouhými 106 lety odeplul na svou první a zároveň poslední cestu do New Yorku legendární Titanic.
Ve čtvrtek, v první březnový den, se tedy setkáváme ve své domovině a vyrážíme na cestu. Na letišti dopíjíme nechutné řecké Ouzo a bohužel zjišťujeme, že letadlo bude mít minimálně hodinu zpoždění. V Londýně totiž po dvacetišesti letech napadl v březnu sníh a způsobilo to tam slušnou kalamitu. Nakonec jsme po dvou hodinách zpoždění zdárně odlétli a hlavně na třetím nejrušnějším londýnském letišti bezpečně přistáli. Na letišti jsme ještě před půlnocí museli udat papírové desetilibrovky, které jsme si přivezli ještě z Česka, jelikož právě v tento den končily svou platnost a od druhého dne zůstala v oběhu jen její plastová varianta. Do centra Londýna jsme se stihli přesunout až těsně po půlnoci a tak krom nalezení našeho hostelu a jedné pinty ležáku na baru, jsme už nic jiného v tento den nezvládli.

...londýnské pokračování příště...


#888 Meantime London Lager - Zcela průměrný ležák, který nám byl doporučen místním barmanem/recepčním. Vlivem přílišné únavy jsem svolil a do světa anglických "ejlů" jsem se ponořil až další den.
Papírová desetilibrovka vlevo - nová, plastová, napravo.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama