#03 Portsmouth & Southampton

7. dubna 2018 v 7:49 | Yedko |  Anglie 2018

...pokračování londýnského článku...

Do Portsmouthu dorážíme kolem sedmé hodiny večerní. K Liborovi domů je to od autobusáku, který leží kousek od přístavu, pěkná dálka a tak máme první příležitost se po tomto druhém největším městě hrabství Hampshire porozhlédnout. Jelikož už jsme docela unavení a je taky pořádná zima, naše cesta vede maximálně tak do místní jednoty pro něco k snědku, nějaké to pivo (první singapurské!) a další vybrané nápoje.

#893 - Tiger Beer (Singapur) - Klasické vodové pivo v tuším 650ml láhvi bylo docela obtížné vypít... - 4/10


Druhý den ráno si dáváme snídani - neskutečně dobrý šátečky se sýrovo-cibulovou příchutí, vyrážíme nakoupit zásoby do místního Lidlu a pomalu se připravujeme na dnešní odpolední zápas v Southamptonu. Tam vyrážíme kolem poledne vlakem z nádraží Fratton (čtvrť v Portsmouthu, kde současně sídlí i bývalý ligový fotbalový klub Portsmouth FC).


Po tom co dorazíme do Southamptonu se v centru moc nezdržujeme a míříme přímo do odlehlejší průmyslové čtvrti St. Mary, kde sídlí stejnojmenný fotbalový stadion. Máme v plánu obhlídnout okolí a najít nějakou hospodu, kde strávíme čas předtím, než utkání započne. Ale jak jsme se mýlili!... V širokém okolí stadionu není jediná hospoda a kdyby snad byla, beztak by byla narvaná k prasknutí. A tak už hodinu a půl před utkáním postáváme před stadionem a žvýkáme dost nechutnou klobásku v bagetě za 5 liber. Naštěstí už pomalu otevírají brány tohoto svatostánku a tak míříme dovnitř.Kontroly jsou zde běžné a určitě ne přehnané. Ani nemusí být, když každé stadion PL snímají desítky až stovky kamer a každý si dělání problémů brzy rozmyslí. I tak si mě ovšem náhodně vyberou a obšacují. Asi jsem jim přišel jako největší výtržník :(. V prostoru pod tribunou se nachází několik stánků s občerstvením, sázková kancelář, fanshop apod. Na výběr dávají buď mezi dietním Carlsbergem a anglickou variantou cideru Somersby. Já jako pivař prozřetelně volím cider, protože pravděpodobně stále bude mít blíže pivu než ten vodový dánský paskvil. A nemýlil jsem se. Taky se kolegové u jeho pití pěkně ksichtí, no na stadion si ony nápoje vzít nemůžeme... Mají zde jasně nakreslenou linii, za kterou se s pivem podívat nesmíte. Už od roku 1985, kdy toto bylo přijato jen jako jedno z mála nařízení Margharet Thatherové ve válce proti anglickým chuligánům. V sázkovce jsem si chtěl vsadit na přesný výsledek 0:0. Důležitý zápas o sestup - hraje 18. s 19., zima jako prase, místní hvězda Gabbiadini sedí na lávce... Jelikož však byla sázecí karta složitá jak křížovka ve Vlastě a ještě mi to přišlo nevýhodné, tak jsem nakonec nesázel. A jakou chybu jsem udělal :(.

#894 Somersby Cold Filtered Cider (UK) - lepší než naše i dánská varianta - 6,5/10
#895 Carlsberg 3,8% - ... - 2,5/10 a to jsem hodný...K zápasu asi nic více psát nepůjde. Domácí sice byli lepší, ale stoperská dvojice hostů Martins Indi - Zouma bylo jedno z mála co šlo v tomto zápase pochválit. Co se týče atmosféry, tak na Premier League určitě podprůměrná. Fanoušci Stoke byli solidní, domácí, když zařvali, tak byli slyšet hoooodně, ovšem tento jev byl velice ojedinělý. Stalo se to bohužel asi jen desetkrát za celý zápas, z toho 7x byl opěvován už zmíněný Manolo Gabbiadini, který nezačal ani v základní sestavě. I tak je to však určitě zážitek navštívit zápas nejlepší světové fotbalové ligy. Ovšem na zápas Karpaty Lvov - Dynamo Kyjev to bohužel nemělo ;). Přikládám vám alespoň sestřih nejzajímavějších šancí utkání.


Po utkání nás čekaly klasické logistické problémy, kdy asi půlhodiny trvalo než jsme se v několikatisícovém davu vysoukali do širších uliček města. Jelikož nám akorát na čas jel vlak, pořádně jsme se ve městě už nezastavovali. Kromě muzea Titanicu a mořského světa zde stejně není nic extra k vidění.


Po tom, co jsme dorazili "domů", jsme hodili sprchu, dva-tři lahváče u sledování Hospody a rozhodli se vyrazit do města. Původně jsme chtěli navštívit Liborovu oblíbenou Tlustou kočku (nebo Línou kozu?), ovšem tam se zrovna pořádala nějaká akce a tak jsme zvolili jiné restaurační zařízení. Nutno opravdu znovu říct, že interiér anglických hospod je naprosto úžasný. Někdy jsou však méně úžasné zdejší piva a už vůbec místní ceny. Ale na to už jsme si museli zvyknout...

#896 Badger Fursty Ferret (UK, lahvové) - velice zvláštní sladké pivo - 5/10
#897 BrewDog Dead Pony Club Pale Ale (UK, lahvové) - BrewDog dělá zkrátka geniální piva. - 8/10
#898 Fuller's Bengal Lancer IPA (UK, lahvové) - zvláštní, kořeněná IPA, jen ochutnáno - 5/10
#899 Guinness West Indies Porter (Irsko, lahvové) - velice dobré pivo, klasika u této značky - 8/10
#900 Robinson's Co-op IPA (UK, lahvové) - tak i Angláni maj své marketové piva?? :( - 4/10
#901 Staggeringly Good StaggerSaurus IPA (UK, čepované) - debilní název, nadprůměrná IPA - 7/10
#902 Sharps Doom Bar (UK, čepované) - poměrně nedobré..., uškodila mu absence pěny - 4/10


Úplně jsme už však neměli chuť na pivo a tak jsme se rozhodli zajít do kurdské restaurace na vodní dýmku a pomalu domů na už tradičního kapitána. Na druhý den dopoledne jsme si naplánovali prohlídku Portsmouthu. Prošli jsme si centrum až směrem k starému přístavu, navštívili jsme kasino, ve kterém Libor pracuje, prošli jsme staré hradby a vyhlídku kolem moře.
Nakonec jsme tuto misi zakončili návštěvou místního minipivovaru, který je součástí sítě pivovarů Brewhouse & Kitchen. Liborovi ležák Cinque natolik zachutnal, že si ho dokonce nechal načepovat sebou do stylového firemního demižónu. Mě prozměnu uchválil místní Pale Ale.

#903 Shepherd Neame Cinque Premium Lager - pro mě průměr, pro ležákomila skvělý - 5/10
#904 Legend Lager - místní, ten nechutnal vůbec nikomu - 4/10
#905 Rockingham Pale Ale - místní, skvělé, ovšem spíše IPA než PA - 8/10


Poté jsme si zašli opět jako včera do oblíbené kurdské restaurace, ovšem tentokrát jsme si tam dali i jídlo. A ne jen tak ledajaké, ale pravý originální kebab s chlebem naan. My středoevropané s německým vlivem máme o kebabu trochu zkreslené představy, ovšem originální kebab nemá s dönerem nic společného. Jedná se prakticky o grilované maso na špízu s pestrou paletou koření. Já si vybral mleté hovězí, mleté kuřecí a kuřecí a jehněčí kousky. Bylo to jedno z nejlepších jídel, které jsem kdy měl a strašně mě mrzí, že se zřejmě u nás nikde toto nedělá. Už i ta polévka, kterou dostanete před jídlem zdarma byla skvělá...


Nakonec dne byla naplánovaná velká "párty" s Liborovo spolubydlícími. Vyhrál jsem pokerový turnaj, to je zřejmě jediné publikovatelné... Jo a chutnal mi novozélandský cider! Každopádně na druhý den jsme vstali až ve čtyři odpoledne a jediné co už jsme do konce našeho výletu stihli bylo projít si Fratton, navštívit místní obchodní centrum a fotbalový stadion Portsmouthu Fratton Park. Já si dal ještě povinné Fish & Chips od Turků (viz nejvíc možná anglická fotka v dešti u telefonní budky), doma jsme dopili zásoby a po krátkém dvouhodinovém spánku jsme se vydali postupnou cestou Porstmouth - London-Victorie - London-Standsted - Ostrava-Mošnov - Frýdek-Místek už bez Libora domů...

#906 Carling Lager - naštěstí nebyl příliš výrazný a tak nevadil v kombinaci s ginem a rumem... - 4/10
#907 Alhambra Reserva 1925 - bohužel byl výraznější a tak vadil v kombinaci s ginem a rumem... - 5/10
#908 Robinson's Co-op Triple Hop - další zbytečný markeťák... ale tak cena no... - 5/10
#909 Old Mout Cider Kiwi and Lime (NZ) - voňavý zélandský cider, zřejmě vyráběn na licenci v UK - 6,5/10
#910 BrewDog 5AM Saints - prostě BrewDog... - 7/10
#911 Shepherd Neame Whitstable Bay Pale Ale - docela divnopivo, SN je poměrně nevyzpytatelný pivovar - 5/10
#912 Theakston Old Peculier Legend - první můj Old Ale do sbírky, výrazné pivo - 6,5/10
#913 Thatchers 2016 Vintage Oak Aged Cider - 6/10
#914 Bulmers Orchard Pioneers Kier's Cloudy Apple Cider - 6/10
Mimoto odzkoušený London Pride a španělská Estrella Damm na čepu v jiné stupňovitosti.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama